Męskie podróże: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Męskie podróże: Obowiązkowe wyposażenie samochodu

Dobre osiągi, niska emisja spalin, duża moc, spalanie, pojemność bagażnika i wygląd – te parametry bierzemy pod uwagę, wybierając nowe auto. Zadbaj o nie właściwie, pilnując przeglądów i koniecznych napraw, ale także kompletując obowiązkowe wyposażenie. Sprawdź, o czym koniecznie musisz pamiętać. 

Obowiązkowe elementy wyposażenia samochodu

W Polsce mamy obowiązek mieć w samochodzie trzy elementy wyposażenia samochodu – czytelna, dobrze zamontowana i oświetlona tablica rejestracyjna, gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy. Dodatkowo warto spakować do bagażnika także apteczkę z zestawem do pierwszej pomocy i kamizelkę odblaskową. 

Gaśnica

Nie wystarczy świadomość, że na pewno masz ją w swoim aucie. Upewnij się, gdzie dokładnie. Za przechowywanie jej w bagażniku możesz ponieść takie same konsekwencje, jak w przypadku jej braku – grozi za to mandat. 

Trójkąt ostrzegawczy

Zgodnie z przepisami kodeksu drogowego trójkąt należy umieścić w odległości od 30 do 50 m od uszkodzonego auta w terenie niezabudowanym. Jeśli do awarii lub wypadku doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt należy umieścić w odległości 100 m od auta. Z kolei w terenie zabudowanym nie ma konkretnych odległości. Najlepiej ustawić go tuż za pojazdem. 

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za brak trójkąta ostrzegawczego lub gaśnicy można otrzymać mandat od 20 do 500 zł.  

Tablica rejestracyjna

Właściciel pojazdu musi umieścić na pojeździe dwie tablice rejestracyjne – jedną z przodu, a drugą z tyłu. Brak nawet jednej „blachy” jest – wedle polskiego prawa – niedopuszczalny i grozi mandatem, gdyż jest to element identyfikacyjny. Poza tym tablica musi być czytelna. Za zakrywanie rejestracji zapłacisz 500 zł, a za zignorowanie obowiązku utrzymania jej w czystości 100 zł.  

Co jeszcze warto mieć w samochodzie?

Kamizelka odblaskowa. Nie jest obowiązkowa, ale na pewno przydaje się, jeśli musisz zatrzymać samochód na poboczu. Zajmuje mało miejsca, a w razie wypadku czy konieczności m.in. wymiany koła będzie niezbędna.  

Apteczka samochodowa

Według polskiego prawa nie ma obowiązku posiadania w samochodzie apteczki. Jednak obowiązkiem każdego kierowcy jest udzielenie pierwszej pomocy rannym w kolizji czy wypadku drogowym. Za niewywiązanie się z niego grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Z tego powodu oraz by zapewnić bezpieczeństwo sobie, pasażerom i innym uczestnikom ruchu, warto ją mieć.  

Co spakować do apteczki?

W apteczce samochodowej powinny znaleźć się między innymi bandaże i plastry opatrunkowe w różnych rozmiarach, opaski uciskowe stosowane przy skręceniach i zwichnięciach stawów, woda utleniona, kompresy gazowe, chusta trójkątna, maseczka do sztucznego oddychania oraz dodatkowo koc ratunkowy (z folią RNC).  

Gdzie przechowywać apteczkę samochodową?

Większość kierowców wozi ją w bagażniku, ale w sytuacji nagłej potrzeby kluczowa jest możliwość szybkiego sięgnięcia po nią. Musi znajdować się tam, gdzie będzie po prostu łatwo dostępna – czyli zdecydowanie w kabinie auta.  

Wyposażenie dodatkowe

Często niezbędne są też nożyczki, by przeciąć gazę, ubranie albo pasy, jednorazowe rękawiczki, bawełniany ręcznik, chusteczki higieniczne i żel antybakteryjny do rąk z aloesem lub Zestaw Czystych Rąk ZEW for men. Takie dodatkowe produkty możesz przechowywać osobno w poręcznej kosmetyczce męskiej. 

Podczas konieczności udzielenia komuś pomocy zwykle tracimy głowę i wpadamy w panikę. Wszystkie zajęcia praktyczne nagle okazują się niewystarczające, dlatego spakuj także instrukcję udzielania pierwszej pomocy. Pomoże ci to zachować zimną krew i stalowe nerwy. W razie wypadku nie będziesz mieć głowy, by szukać wskazówek w Internecie.  

Linka holownicza, zestaw do ładowania akumulatora

Oba produkty przydają się w trasie, a nawet w garażu. Jeśli akumulator odmówi współpracy, możesz go samodzielnie reanimować, a następnie podjechać do warsztatu na sprawdzenie jego wydajności i ewentualną wymianę. 

Udostępnij tę treść