Męskie rozkosze: Jak zadbać o włosy w sezonie zimowym?

Męskie rozkosze: Jak zadbać o włosy w sezonie zimowym?

O włosy trzeba dbać niezależnie od pory roku. Jednak inne kosmetyki czy zabiegi są polecane w sezonie zimowym, a inne latem. Zimą włosy są narażone na zmienne warunki pogodowe – jak śnieg, mróz czy silny wiatr. Dobrze nie wpływa na ich wygląd i kondycję także noszenie czapki. Podpowiadamy, jak zadbać o włosy o tej porze roku, by utrzymać je w dobrej kondycji.

Także panowie muszą zadbać odpowiednio o włosy. Kluczem do sukcesu jest właściwa pielęgnacja – dobrana do ich typu. Duże znaczenie mają zarówno stosowane kosmetyki, jak i zabiegi. Przekonaj się, jak zapewnić im dobrą formę i ładny wygląd.

Co negatywnie wpływa na włosy w okresie zimowym?

Najgorsze dla włosów w sezonie zimowym są zmienne warunki atmosferyczne – najbardziej szkodliwe są skoki temperatury. Chodzi na przykład o takie sytuacje, gdy wchodzimy nagle do ogrzewanego pomieszczenia. Mróz źle wpływa na skórę głowy, bo spowalnia pracę gruczołów łojowych. Z kolei wtedy włosy nie są dobrze zabezpieczone przez naturalną warstwę ochronną tłuszczu. Efekt jest taki, że stają się podatne na uszkodzenia.

W trakcie mrozów zwężają się naczynia krwionośne, trudniej przedostać się do nich cennym składnikom odżywczym. Włosy stają się osłabione, delikatne, podatne na uszkodzenia, a nawet zaczynają wypadać. Rozwiązaniem jest noszenie czapki, ale trzeba pamiętać, że ona także źle wpływa na wygląd włosów. Szybciej zaczynają się przetłuszczać i elektryzować. Nie chcesz nosić czapki, by nie zepsuć fryzury? Ważniejsza jest ochrona struktury włosów i skóry głowy.

W przypadku panów odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna, bo skutki mogą być szybko widoczne. Jak zatem o nie zadbać?

Jak dbać o włosy zimą?

W zimowym okresie możesz poprawić kondycję włosów w prosty sposób. Wzbogać dietę w witaminy (A, E, C, H oraz z grupy B) i minerały (mangan, krzem i wapń). Sięgaj po owoce i warzywa, zdrowe tłuszcze, produkty zbożowe oraz ryby, a także nawadniaj organizm. Unikaj używek, niezdrowego tłuszczu i cukru.

Dla całego organizmu ważne jest też, by wysypiać się, efektywnie odpoczywać i unikać stresu. Co poza tym? Nie używaj suszarki. Suszenie włosów wpływa na nie wyjątkowo negatywnie w czasie zimowym. Nie wychodź też na zewnątrz z jeszcze wilgotnymi włosami.

Pielęgnacja włosów dobrana do potrzeb

Jak skutecznie dbać o fryzurę? Weź pod uwagę indywidualne potrzeby włosów. Podstawą udanej pielęgnacji jest dokładne oczyszczanie. Pamiętaj o zasadzie – myj włosy tak często, jak tego potrzebują, gdyż jest to kwestia indywidualna.

Przede wszystkim unikaj mocnych kosmetyków do stylizacji, które zawierają silne detergenty (SLS, SLES), alkohol, parabeny czy ftalany. Sprawdź, czy mają w zamian substancje aktywne i pielęgnujące.

Sięgaj po produkty naturalne – jak m.in. szampon 2 w 1 z odżywką z węglem drzewnym z Bieszczad ZEW for men. Skutecznie oczyszcza włosy i skórę głowy, wzmacnia je i regeneruje. Zawiera sześć skoncentrowanych składników aktywnych, zapewnia połysk i sprężystość, a także ułatwia rozczesywanie i poprawia ich ogólną kondycję. Szampon zawsze trzeba bardzo dobrze spłukać.

Podczas mycia włosów delikatnie masuj skórę głowy. Są mniej wytrzymałe, błędem jest ich nadmierne pocieranie. Zdecyduj się też sporadycznie na peeling skóry głowy, by oczyścić ujścia mieszków włosowych i pobudzić krążenie. Ten prosty zabieg sprawi, że skóra głowy i włosy będą lepiej odżywione.

Szampon i peeling to nie wszystko – wskazane jest też stosowanie odżywki oraz maski. Te kosmetyki do włosów zawierają więcej ważnych substancji aktywnych – regenerują, nawilżają oraz odżywiają kosmyki.

A jak zadbać o włosy z łupieżem?

Częstym problemem panów jest łupież. Wysuszona skóra głowy sprzyja jego występowaniu. Nakrycia ogrzewają skórę i ograniczają dostęp powietrza. Unikaj zatem czapki ze sztucznych włókien – wybieraj wełniane lub bawełniane. Dodatkowo wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów.

Stosuj też specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji włosów z łupieżem, gdyż mają one właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Dla osób z łupieżem polecane jest także olejowanie skóry głowy – polecamy m.in. olej rycynowy, olej z czarnuszki czy olej kokosowy.

Udostępnij tę treść