Męskie podróże: Wyprawa w góry – co zabrać jesienią? Męski must have

Męskie podróże: Wyprawa w góry – co zabrać jesienią? Męski must have

Miłośnicy wypraw górskich, gdy temperatura spada, a na szlaku można spotkać tereny pokryte śniegiem, muszą pamiętać, że należy dobrze przygotować się do trasy. Liczy się doświadczenie, rozsądek i odpowiednio spakowany plecak. Nie ma co prawda uniwersalnego zestawu, który musisz ze sobą zabrać, ale są pewne zasady, które wiele razy okazały się przydatne. Podpowiadamy, co warto spakować w góry jesienią.

W góry jesienią a przygotowanie i bezpieczeństwo

Zima w górach to zupełnie inna bajka niż zima w mieście. Tym bardziej w wysokich partiach gór – tam zima jest mroźna, biała, sroga i bardzo długa. Opady nie są niczym zaskakującym. Także jesień pokazuje nam różne oblicza. Już wtedy na szlakach jest ślisko.

Jesień w górach nie rozpieszcza, bo może sporo padać i być ślisko, wybrane szlaki są wtedy zamykane ze względu na spore niebezpieczeństwo. Musisz też pamiętać, że dni stają się coraz krótsze i wybieranie się na szlak po zmroku wiąże się z wysokim ryzykiem.

Przez cały rok w górach doskwiera też silny wiatr. Jesienią i zimą jest wyjątkowo mocny i szybko wychładza organizm. Jeśli towarzyszy mu niska temperatura odczuwalna, dobre ubranie okazuje się niezbędne. Temperatura powietrza spada wraz z wysokością, dlatego na pewno inne warunki będą panować na szlaku, inne na szczycie, a inne na dole.

Przed startem trzeba zawsze sprawdzić prognozę pogody i stopień zagrożenia lawinowego, zaopatrzyć się w GPS, mapy oraz specjalną aplikację, by szybko wezwać pomoc. Szykując się na wyprawę czy trekking w przejściowych porach roku, musisz być gotowy na różne scenariusze.

Jak ubrać się w góry jesienią?

Przygotowania zacznij od wyboru plecaka – na krótką wycieczkę sprawdzi się plecak 30l ZEW for men o pojemności 30 litrów. Na dłuższe wyprawy zainwestuj w turystyczny plecak trekkingowy. Spakuj koniecznie bieliznę termiczną i kurtkę, która ochroni przed chłodem i deszczem. Strój w góry musi być przemyślany, by dużo nie nosić. Sprawdzą się m.in. materiały hydrofobowe, idealne na warstwę zewnętrzną stroju w góry jesienią.

Kluczowe jest też stosowanie kilku warstw ubrań, które można ściągać lub zakładać w zależności od pogody. Czasami może ich być naprawdę sporo (np. bielizna, koszulka, polar lub bluza, softshell i kurtka). Ważne są też dobrej jakości spodnie trekkingowe, rękawiczki, szalik, chusta buff lub komin, a także czapka. Nie zabieraj odzieży z bawełny, lepsze są syntetyki oraz ubrania termoaktywne, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci. Konkretny zestaw zależy od rodzaju gór i warunków pogodowych.

Podstawą są też odpowiednie buty do trekkingu na jesień i zimę – wodoodporne i za kostkę, a także grube skarpetki outdoorowe. Dobre buty dobrze chronią stopę przed nieprzyjazną aurą, a także zapewnią odpowiednią stabilizację. Dobry górski bieżnik to podstawa. Jeśli buty są intensywnie eksploatowane, upewnij się, że nie jest on jeszcze zużyty – w razie czego zainwestuj w nowe obuwie.

Co jeszcze spakować na wyprawę w góry jesienią?

Poza dodatkowymi ubraniami musisz zabrać ze sobą wiele innych przedmiotów – jak m.in. termos z gorącym napojem, kubek Podróżnika, zapas wody i kaloryczne przekąski, latarkę i czołówkę, kompas, raczki, telefon z naładowanym powerbankiem, folię NRC, GPS i mapy, kijki trekkingowe, okulary przeciwsłoneczne, krzesiwo lub zapałki, scyzoryk, naturalny krem nawilżający do twarzy dla mężczyzn. Jesienią przyda się dodatkowo przeciwdeszczowy pokrowiec na plecak.

Spakuj też apteczkę na wszelki wypadek oraz gwizdek, by móc w razie potrzeby wezwać pomoc, jeśli dasz zaskoczyć się aurze. Wędrując po górach, warto też mieć w telefonie bezpłatną aplikację Ratunek, która w trakcie zgłoszenia podaje dokładną lokalizację osoby wzywającej pomoc.

Udostępnij tę treść